Lajmet nga Bota

Rrëzohet avioni ushtarak në Virginia, nuk dihet fati i pilotit

Një avion ushtarak i tipit Jet F-15C nga Massachusetts u rrëzua në malet perëndimore të Virginias mëngjesin e së mërkurës. Burime të autoriteteve vendore nuk raportojnë për viktima,por ende nuk dihet fati i pilotit, i cili dyshohet të jetë hedhur …


Nga:

Personi i kërkuar: Vrasësi i gazetarit James Foley

Për disa gazeta britanike nuk ka dyshim se kush është vrasësi i gazetarit amerikan, James Foley: Një ish-repist britanik me origjinë egjiptiane duhet ta ketë vrarë gazetarin amerikan në Siri. Këngëtari i Hip-Hop pas radikalizimit, ka shkuar në Siri, ku …


Nga:

Virusi i Ebolas, Nigeria mbyll shkollat deri në tetor

Nigeria ka urdhëruar mbylljen e të gjitha shkollave deri më 13 tetor, si pjesë e masave për të parandaluar përhapjen e virusit vdekjeprurës, Ebola. Viti i ri akademik do të fillonte të hënën, por Ministri i Arsimit urdhëroi mbylljet e …


Nga: Denisa Pasholli

Siri, OKB: IS rekrutoi fëmijë 10 vjeç. Çdo të premte ekzekutohen civilë

Damask- Fëmijë 10 vjeçarë janë rekrutuar nga ushtria xhihadiste e ISIS aktive në Siri dhe në Irak. Këto të dhëna janë dorëzouar sot në Gjenevë nga komisioni i pavarur i OKB-së. Dosja hetimore flet për ekzekutime publike, prerje kokash, dhe …


Nga: Suela Gera

Vajza 9 vjeçare qëllon aksidentalisht me armë instruktorin e saj

Këto imazhe tregojnë disa sekonda përpara se një vajzë 9 vjeçare  të ketë qëlluar aksidentalisht instruktorin e saj me armë duke e lënë atë të vdekur. Ngjarja ka ndodhur në Arizona në një kompleks Bullets and Burgers ku tregohet se …


Nga:

Palestina feston armëpushimin mes Izraelit dhe Hamasit

Qindra palestinezë kanë festuar për orë me rradhë në Gaza, pas lajmit të arritjes së një marrëveshjeje armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit. Armëpushimi afat-gjatë u ndërmjetësua të martën nga qeveria e Egjiptit. Detajet e sakta për këtë marrëveshje, për të …


Nga: Denisa Pasholli

Poroshenko pas takimit me Putin: “Udhërrëfyes” për ti dhënë fund konfliktit

Ukrainë- Presidenti ukrainas Petro Poroshenko tha se një “udhërrëfyes” për ti dhënë fund konfliktit të armatosur mes trupave ushtarake ukrainase dhe separatistëve në lindje, do të hartohet shumë shpejt. Poroshenko foli pas takimit që mbajti mbrëmë për gati 2 orë …


Nga: Denisa Pasholli

A mund të jetë ky fundi i Malaysian Airlines ?

Pas dy nga tragjeditë më të rënda ajrore në vitet e fundit, e ardhmja e kompanisë ajrore Malaysian Airlines është çdo ditë e më e errët. Nga fotot e postuar në rrjete sociale shohim shumë rrjeshta sediljesh bosh, vetëm tre …


Nga: Alma Parllaku

Dhjetë ushtarët rusë, aksidentalisht në Ukrainë

Ushtaret rusë të kapur në lindje të Ukraines kanë kaluar kufirin akidentalisht. Kështu ka deklaruar ushtria e Rusise. Me herët Ukraina deklaroi se ka kapur 10 ushtarë rusë brenda territorit te saj. Mediat ruse citojnë Ministrinë e Mbrojtes të ketë …


Nga: Anjola Hamzaj

Hyn në fuqi armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit

Izraeli dhe grupi i Hamasit kanë arritur marrëveshjen për një armëpushim afatgjatë në Gaza. Pakti vjen pas bisedimeve të gjata ne Kajro, të ndërmjetësuara nga qeveria egiptiane. Përfaqesusi i Hamasit në bisedime, negociatori Moussa Abu Marzouk tha se marrëveshja për …


Nga:

Austri, jep dorëheqjen ministri i Financave

Ministri i Financave, njëkohësisht zv.kancelari i Austrisë, Michael Spindelegger ka dhënë dorëheqjen pas kritikave të forta e të vazhdueshme nga Partia e tij, “Partia Popullore”. Deklarata befasuese e tij për të dhënë dorëheqjen publikisht u bë mëngjesin e sotëm, në …


Nga: Denisa Pasholli

Kriza në Ukrainë, Poroshenko takohet sot me Putin

Minsk- Presidenti ukrainas Petro Poroshenko do të takohet sot me homologun e tij rus Vladimir Putin, në samitin që pritet të zhvillohen në Minsk, kryeqytetin bjellorus. Takimi vjen pas rritjes së tensioneve mes dy vendeve, pas fushatës së nisur nga …


Nga: Denisa Pasholli

Obama autorizon dërgimin e avionëve për misione survejimi në Siri

SHBA- Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë thotë se Presidenti amerikan Barak Obama ka autorizuar fluturime survejimi mbi Sirinë. Zyrtari tha mbrëmë vonë se zoti Obama nuk ka miratuar ndonjë veprim ushtarak, por se Shtetet e Bashkuara po …


Nga:

Mijëra njerëz marrin pjesë në funeralin për Michael Brown

SHBA- Mijëra njerëz nga mbarë vendi u mblodhën dje në St Louis për t’i dhënë lamtumirën adoleshentit afrikano-amerikan që u qëllua për vdekje nga një polic në Ferguson të Missourit. Varrimi i Michael Brownit vjen më shumë se dy javë …


Nga:

Obama refuzon sfidën e akullit

Edhe pse shumë njerëz të famshëm në botë i kanë kthyer vetes nga një kove me ujë dhe akull, për tu sensibilizuar me sëmundjen ALS, Sklerozë Amiotrofike Laterale, që njihet ndryshe si sëmundja e Lu Gerigut, këtë gjë nuk e …


Nga:

Ukrainë, Poroshenko shpërndan Parlamentin: Më 26 tetor zgjedhje të parakohshme

Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko ka shpërndarë parlamentin dhe ka deklaruar se në 26 tetor do të mbahen zgjedhjet e parakohshme. BBC raporton se kjo ndodhi pasi forcat qeveritare vazhdojnë të luftojnë forcat rebele pro-ruse në lindje të vendit. Petro …


Nga:

Tërmet në Kaliforni, 172 të plagosur dhe dëme të mëdha materiale

172 persona kanë mbetur të plagosur pas tërmetit të fuqishëm që goditi Kaliforninë.  Fatmirësisht nuk janë shënuar viktima, por autoritetet kanë nisur të llogarisin dëmet materiale, të cilat paraprakisht duken të mëdha. Tërmeti goditi dje San Francisco në Kaliforni në …


Nga:

Kriza në Nigeri, Boko Haram deklaron kalifatin

Grupi militant Boko Haram ka deklaruar krijimin e shtetit islamik. Militantet ekstremistë thanë se i ashtuquajturi “Kalifati” është vendosur në qytetet dhe fshatrat tashmë nën kontrollin e tyre në verilindje të Nigerisë. Lideri i grupit ekstremist Boko Haram ka publikuar …


Nga: Anjola Hamzaj

Al-Kaeda liron gazetarin amerikan, ishte marrë peng në Siri dy vjet më parë

SHBA- Militantët me lidhje me Al-Kaidën në Siri liruan një gazetar amerikan të marrë peng për dy vjet, vetëm disa ditë pasi një tjetër grup islamik vrau gazetarin tjetër amerikan, James Foley. Rrëmbyesit ja dorëzuan të dielën Peter Theo Curtis-in …


Nga:

Përgjimet, Merkel: Duhet të marrim informacione për sigurinë tonë

“BND-së i është kërkuar që të sigurojë nga jashtë të gjithë informacionin e nevojshëm për sigurinë tonë.” Kështu ka deklaruar kancelarja gjermane Angela Merkel në një intervistë për televizionin publik ARD, pak ditë pas publikim nga revista Der Spiegel se …


Nga:

Lamtumirë aktorit dhe producentit anglez Richard Attenborough

Aktori anglez dhe drejtor filmi Richard Attenborough ka ndërruar jetë në moshën 90 vjeçare. Djali i tij Michael ka konfirmuar se ai ka vdekur gjatë kohës së drekës dhe pas pesë ditësh do bënte 91 vjeç. Ishte një ndër aktorët më në …


Nga:

Dorëhiqet qeveria në Francë, por sërish Valls do të formojë kabinetin e ri

Kryeministri francez Manuel Valls i ka dorëzuar sot Presidentit Francois Hollande dorëheqjen e kabinetit qeveritar dhe mori lejen për të formuar një kabinet të ri. Disa momente pas dorëheqjes, Presidenti doli me një deklaratë ku i kërkonte kryeministrit të formonte …


Nga: Anjola Hamzai

Brazil, revoltë në burg, 2 të burgosurve u pritet koka

Policia në Brazil tha se protetuesit në një burg në qytetin jugor të Cascavel kanë vrarë 4 të burgosur dhe kanë plagosur dhjetëra të tjerë. 2 prej viktimave, po sipas policisë, i është prerë koka ndërsa disa të tjerë janë …


Nga: Denisa Pasholli

Konflikti në Siri, ISIS merr nën kontroll bazën ajrore

Luftëtarët e grupit islamik ISIS kanë marrë nën kontroll bazën ajrore, që është kyçe për qeverinë siriane. Baza ajrore e Tabqa ishte e fundit që kishte mbetur në duart e qeverisë së Bashar al Assad në provincën e Raqqa. Televizioni shtetëror …


Nga: Denisa Pasholli

Kryengritësit poshtërojnë Kievin në përvjetorin e pavarësisë, paradë me të burgosurit

Separatistët prorusë në pjesën lindore të Ukrainës i kanë paraqitur dhjetëra të burgosur të luftës, gjatë një parade në qendër të Donjeckut, në shenjë të talljes me Kievin, ku u shënua 23 vjetori i pavarësisë nga ish-Bashkimi Sovjetik. Ndërkaq njerëzit …


Nga:

Ukrainë, Poroshenko: 3 mld dollar shpenzime për ushtrinë

Presidenti i Ukrainës ka deklaruar se një fond prej plot 3 miliardë dollarësh do të shpenzohet për furnizimin me armë të ushtrisë vendase, pas fushatës sfilitëse kundër rebelëve pro-rusë në lindje të vendit. Petro Poroshenko, teksa fliste në paradën ushtarake …


Nga:

Itali, mbyten 18 emigrantë në Lampeduza, po udhëtonin me gomone

Itali-Policia ka pikasur trupat e pajetë të 18 emigrantëve, të gjithë ishin në bordin e një gomoneje. Sipas autoriteteve, në gomone ishin edhe 73 persona të tjerë, të cilët kanë arritur të udhëtojnë nga Libia përgjatë natës dhe që kanë …


Nga:

Identifikohet xhihadisti britanik, që ekzekutoi gazetarin amerikan

Ka nisur hapur lufta kundër “John”, vrasësit të gazetarit amerikan James Foley, që sipas britanikes “The Sunday Times”, është indetifikuar tashmë nga shërbimet sekrete britanike, së bashku me miqtë e tij xhihadistë, të gjithë të rritur në Britaninë e Madhe …


Nga: Denisa Pasholli

Shërbimet sekrete gjermane përgjuan Shqipërinë para hyrjes në NATO

Shërbimi Federal Informativ Gjerman ka përgjuar edhe Shqipërinë, që prej vitit 2009. Lajmi është bërë i ditur nga revista gjermane “Der Spiegel”, sipas së cilës Shqipëria ishte konsideruar si një vend “Bërthamë”. Kjo do të thotë se shërbimi sekret gjerman …


Nga: Denisa Pasholli

Shteti Islamik dhe metodat e tij të rekrutimit

Shërbimet e sigurisë po përpiqen të identifikojnë militantin e Shtetit Islamik i cili i preu kokën gazetarit amerikan James Foley në Siri.Vrasësi foli anglisht me një theks britanik në videon ku tregohej vrasja e gazetarit amerikan. Vlerësohet se disa qindra …


Nga:

Vrasësit të John Lennon i mohohet falja për herë të 8-të

Autoritetet në Nju-Jork i kanë mohuar faljen për të tetën here, personit që qelloi për vdekje kengetarin legjendar John Lennon në vitin 1980. (Në foto: Vrasësi i John Lennon) Mark Chapman u dënua me 20 vjet burg në vitin 1981 …


Nga: Anjola Hamzaj

Rrëshqitjet në Japoni, 42 të vdekur, 43 të humbur

Japoni - Ekipet e shpëtimit vijojnë kërkimet e dëshpëruara për gjetjen e të mbijetuarve në Hiroshima, pas rreshqitjeve masive të dherave. Sipas autoriteteve deri tani 42 persona kanë humbur jetën dhe të pakten 43 të tjerë rezultojnë të humbur. Rreth 3,000 …


Nga: Anjola Hamzaj

Virusi Ebola, “zonat hije” shqetësimi i OKB

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka deklaruar se shpejtësia me të cilën po përhapet sëmundja e rrezikshme e Ebolas, është e papare ndonjëherë. Keiji Fukuda, përfaqësues i OBSH-së shprehu shqetësimin në lidhje me të ashtuquajturat “zona hije”, të cilat janë vende …


Nga: Anjola Hamzaj

Kriza në Irak, OKB: Masakër në qytetin Amreli

OKB ka bërë thirrje për të parandaluar atë që ajo e konsideron  se mund të jetë masakra më e madhe në qytetin Amreli, në veri të Irakut. Përfaqësuesi special Nickolay Mladenov thotë se ai është “alarmuar seriozisht” nga kushtet në …


Nga: Anjola Hamzaj

Gaza, 5 viktima, mes tyre një fëmijë, kryeministri izraelit: IS do të paguajë çmim të rëndë

Pesë palestineze kanë humbur jetën si pasojë e sulmeve izralelite në Rripin e Gazas. Luftimet mes dy paleve, Hamasit dhe forcave ushtarake izraelite kanë vijuar edhe gjatë natës së mbrëmshme, duke përforcuar idenë se ka pak shance për paqe mes …


Nga:

Avioni luftarak kinez rrezikon të përplas aeroplanin e SHBA-së

Një avion luftarak kinez ka rrezikuar të përplaset me nja aeroplan të Shteteve të Bashkuara. Sipas Pentagonit, ngjarja ndodhi në Hainan të Kinës. Zëdhënësi John Kirby e cilësoi veprimin e pilotit kinez si të “pasigurt dhe joprofesional”. Ai tha se …


Nga:

OKB nis operacionin e ndihmave në Irakun verior

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët ka nisur operacionin më të madh të ndihmave në një dekade në rajonin e Kurdistanit në Irakun verior. Operacioni, që do të zgjasë 10 ditë, synon përmirësimin e kushteve për afro gjysëm milioni …


Nga:

Sifda e kovës me akull, edhe kryeminstri italian bën dushin me ujë të ftohtë

Kryeministri italian Matteo Renzi derdh një kovë me ujë dhe akull mbi kokën e tij, një shenjë kjo e pranimit në luftën kundër sëmundjes ALS. Si shumë personazhe të tjerë të njohur edhe kryeministri italian e ka pranuar sfidën e …


Nga:

Beogradi angazhohet për të mos inkurajuar embargon ruse kundër BE

Beogard- Serbia u angazhua sot në Bashkimin Evropian për të mos inkurajuar rritjen e eksportit të prodhimeve ushqimore drejt Rusisë pas embargos ruse prej një viti mbi prodhimet ushqimore perëndimore. “Serbia do të respektojë rekomandimet e Bashkimit Evropian dhe nuk …


Nga:

Venezuela do të vendosë shenjat e gishtërinjve në supermarket

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro ka njoftuar se do të aplikojë një sistem të ri, i cili përfshin shenjat e gishtërinjve, për të luftuar mungesën e produkteve ushqimore dhe kontrabandën. Ai tha se sistemi do të ndalojë njerëzit nëpër supermarkete …


Nga: Anjola Hamzai

Konflikti në Gaza, Hamasi ekzekuton 18 palestineze, ishin spiunë

Gaza- Hamasi ka deklaruar se ka ekzekutuar 18 persona, te dyshuar si informatorë të Izraelit. Vrasjet vijnë pas sulmit të djeshëm ajror të Izraelit, si pasojë e të cilit mbeten të vrarë tre udhëheqës të lartë të Hamasit. Burimet e …


Nga: Anjola Hamzai

OKB: 191 mijë të vrarë nga lufta në Siri

Damask- Më shumë se 191 mijë persona janë vrarë në Siri deri në muajin prill. Shifrat janë publikuar nga shefja e OKB për të Drejtat e Njeriut. Navi Pillay deklaroi se ndoshta edhe këto shifra nënvlerësojnë realitetin, duke lënë të …


Nga: Anjola Hamzai

Hagel: ISIS një rrezik i menjëhershëm për Shtetet e Bashkuara

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Chuck Hagel paralajmëroi se grupi Shteti Islamik është më tepër se sa një grup terrorist tipik dhe se ai përbën një rrezik të menjëhershëm për Shtetet e Bashkuara. Një një konferencë me gazetarë në Pentagon, Sekretari …


Nga:

Rrëshqitjet në Japoni, shirat pengojnë operacionet e shpëtimit

Shirat e rrëmbyeshëm kanë penguar operacionet e shpëtimit në Hiroshima, pas rrëshqitjeve masive të dherave. 39 persona humbën jetën në Hiroshima, e cila është njëkohësisht prefektura më e madhe e Japonisë. Sipas autoriteteve vendase, deri tani 51 persona rezultojnë të …


Nga: Anjola Hamzaj

Kriza në Ukrainë, autokolona ruse niset drejt lindjes

Autokolona me ndihmat ruse, e mbajtur në kufirin ukrainas për disa ditë me radhë, ka nisur të lëvizë drejt zonave të konfliktit. Rusia ka akuzuar Ukrainën për krijimin e pengesave ndaj ndihmave humanitare, duke i konsideruar këto lëvizje të Kievit …


Nga: Anjola Hamzaj